Kaštieľ |
obec Veľká Ida Okres Košice-okolie Košický kraj |
|
Pôvodne renesančno-baroková stavba bola postavená na podnet Csákyovcov niekedy po roku 1688. Asi roku 1800 klasicisticky prestavaný a koncom 19. storočia upravený.
Dvojpodlažná budova na starom renesančno-barokovom pôdoryse so štyrmi nárožnými vežami, upravenými neskôr ako jednoosové klasicistické bočné rizality. Na dvorovej fasáde ďalší, stredný rizalit v ktorom je umiestnené nové klasicistické dvojramenné schodište, vedúce na poschodie. Schodište na prízemí a poschodí ústí do chodby, ktorá umožňuje priebežnú komunikáciu. Pôvodne tu boli otvorené arkády. Na chodbe a v miestnostiach neskororenesančné krížové klenby. K strednému rizalitu schodišťa pristavali stĺpový portikus s balkónom a pred strednými osami záhradnej fasády balkón na štyroch dórskych stĺpoch. Ku kaštieľu patria hospodárske staviská, rozložené symetricky z oboch strán vjazdu. Pred vjazdom krátky nájazdový mostík s dvoma barokovými kamennými plastikami sv. Jána Nepomuckého a sv. Floriána od J. Hartmanna z čias okolo roku 1744. Pri kaštieli sa nachádza rybník, ktorý dal vyhĺbiť údajne ešte v roku 1589 Perényi János.
V kaštieli dnes sídli obecný úrad.
Klasicistický kaštieľ postavený roku 1824, neskoršie upravovaný. Slúžil ako sídlo rodiny Brezsányi.
Prízemná budova so silne vystupujúcim stredným rizalitom na hlavnom priečelí a dvoma bočnými rizalitmi ktoré prevyšujú stavbu. Z dvorovej strany je medzi oboma bočnými rizalitmi krytá chodba so združenými toskánskymi stĺpmi.
Klasicistická stavba postavená v prvej polovici 19. storočia.
Jednopodlažná deväťosová klasicistická stavba so stredným trojosovým rizalitom na záhradnej fasáde. Rizalit členený toskánskymi pilastrami vysokého rádu, na ktorých spočíva architráv s tympanónom a akrotériami. V strednom rizalite honosné schodište a reprezentačná miestnosť. Z tejto miestnosti je priamy vchod na terasu. Miestnosti vedľa seba v jednom rade, spojené dverami v jednej osi. V jednej miestnosti zostal malý klasicistický kamenný krb. Budova už však po sérii stavebných úprav stratila svoju pôvodnú tvár.
Kúria dnes slúži ako kultúry dom.