1345 castrum Nagymihalwara, 1355 castrum Nagymihal, 1449 castrum Nagmihal
V severnej časti Východoslovenskej roviny, na okraji mesta Michalovce (115 m n.m.).
Michalovský hrad vznikol pravdepodobne už v 13. storočí. Bol to vodný hrad, obklopený riekou Laborec a vodnou priekopou. Mal strážnu funkciu - chránil cestu a most cez rieku. Postavil ho Jako z Michaloviec, zakladateľ zemepanskej rodiny Sztárayovcov, vlastniacej majetky v Zemplínskej a Užskej župe. Viac...
V centre Michaloviec ísť k mostu cez rieku Laborec (Stráňavský most), pred ním na pravom brehu je kaštieľ (neďaleko autobusová stanica).
Kaštieľ pozostáva z ústrednej jednoposchodovej budovy s nárožnými vežami so stredným rizalitom na hlavnom priečelí a z bočných prízemných krídiel z 19. storočia, keď celý komplex budov dostal podobu písmena U. Na trojosovom rizalite je tympanón s dvojitým erbom. Hlavná budova kaštieľa je zakrytá manzardovou strechou, na nárožných vežiach sú striešky umiestnené na plochej atike.
Súčasťou areálu sú hospodárske budovy - koniareň a renesančný tzv. Starý kaštieľ, ako aj zrekonštruované základy rotundy z 11. storočia (zasvätená pravdepodobne svätému Michalovi).
V súčasnosti je v kaštieli sídlo Zemplínskeho múzea s prírodovednou, archeologickou, umelecko - historickou, historickou a etnografickou expozíciou.
Neskororenesančná budova tzv. starého kaštieľa, situovaná v parku, bola postavená približne v polovici 16. storočia. Pôvodne slúžila na obytné účely ako samostatný kaštieľ, resp. kúria, neskôr sa začala využívať na hospodárske účely – sídlila tu aj správa sztárayovského majetku.