Pečovská Nová Ves - Slowakische Burgen

Hrad Pečovská Nová Ves

Diskussion

Andrej     15.05.2019  20:27:38
Napr. Radoľa, Šimonovany, Diviacka Nová Ves... Okrem toho argument, že hrad v Pečovskej Novej Vsi neexistoval preto, lebo sa nezachovali zrúcaniny je absolútne irelevantný. Napríklad ani zo Šurianskeho hradu nezostalo nič, a predsa je overené že existoval. V Pečovskej Novej Vsi mohli napríklad zrúcaniny hradu rozobrať miestni obyvatelia a z materiálu hradu si mohli postaviť domy, prípadne to panstvo použilo na stavbu kaštieľov. Hrad mohol existovať. To, že nezostali žiadne pozostatky, nie je nič podstatné.
Filip     29.04.2018  12:02:33
Pán, Jozef Ridilla, ešte ktoré renesančné kaštiele zo 16. storočia možno označiť za nížinné hrady? V dobrom...
Milan     26.10.2017  17:29:28
Na linke A-zet sa objavila malá správa o lokalite hradu v lese na juh od obce. Dokonca aj súradnice. Kto má o tomto objekte vedomosť- informujte nás. ( nejedná sa ani o Ringov kaštieľ, ani o Hanigovce). Nádejám sa, že v PNV sa nájde aspoň jeden záujemca o históriu a podá serióznu informáciu.
lord        27.07.2017  15:59:27
ano..inak aj vodny hrad,,,takze za ten hrad sa moze povazovat i Ringov.kastiel..diky za vysvetlenie ..
Milan     27.04.2011  22:51:53
Moja otázka chcela byť ozaj zdvorilá- mrzí ma, že ceľkom tak nevyznela. Prosím , aby bola tak z Vašej strany chápaná - viem ako došlo k vymazaniu. Pozdrav a uznanie za stránku !
cizmarik40        23.09.2010  18:10:11
Opakujem môj komentár. Zaujimavý článok od P.Glosa : Náčrt stavebnohistorického vývoja Ringovho kaštiela v PNV aj s foto a pôdorysom je v Monumentorum tutela č.13. A zdvorilá otázka - bolo korektné môj príspevok do diskusie absolutne zrušiť ?
Jofo: Nepamätám si, že by som Váš článok zrušil, ale stalo sa mi už, že som nejaké články vymazal nechtiac omylom. Možno aj ten Váš bol jeden z nich. Určite to nebolo úmyselne.
Jozef Ridilla     21.07.2006  22:08:21
Pár zalesnených vrchov nad Torysou nad PNV nie sú žiadnym bohom zabudnutým miestom. Pokiaľ by tam voľakedy stál nejaký hrad, i o minimálnych zrúcaninách by sa dávno vedelo. Belo Polla 1980 a neskôr Eva Križanová a Blanka Puškárová 1990 sa zmieňujú o tom, že hrad v PNV i neďaleký Hanigovský hrad vyhoreli zhodne 1557. Na tom by nebolo nič neobvyklého až na to, že Hanigovský hrad je dodnes relatívne objemnou zrúcaninou, zatiaľčo po hrade v PNV niet ani stopy. Myslím, že niekde sa stala fatálna chyba a imaginárny hrad v PNV bol omylom stotožnený s Hanigovským hradom. Pri PNV sa ale chcem ešte trochu pozastaviť kvôli možnosti doplniť či korigovať zaužívanú slovenskú typológiu hradov na jednej strane a kaštieľov na strane druhej. 1556 dostali sedmohradskí Péchyovci od Ferdinanda I. do držby PNV i okolité obce s Hanigovským hradom. Tento rod sa na vyhorený Hanigovský hrad vykašlal a začal stavať na rovine. Nepochybne prvou stavbou, ktorú v PNV postavili, bol kaštieľ, dnes známy ako Ringov kaštieľ (tu si dovolím z pozície historika umenia predatovať nezmyselnú a vžitú datáciu stavby a datovať ju do 3. štvrtiny 16. storočia, resp. do obdobia po 1556). Vzhľadom k ojedinelému typu tejto stavby v súčinnosti so zdôraznenými fortifikačnými prvkami by som tu nehovoril o kaštieli, ale o neskorostredovekom nížinnom hrade (nížinným hradom je v podstate aj kaštieľ v Šimonovanoch pri Partizánskom). Tento kaštieľ je na spôsob kompaktného hranolového hradného paláca budovaný do výšky, ide de facto o vežu (obdobný typ je známy z Írska, kde sa pre takéto stavby zaužíval angl. termín "keep"), ku ktorej prilieha ďalšia, ešte vyššia veža, pričom z miestnosti na poschodí tejto veže je možný výhľad prostredníctvom štyroch okien na všetky svetové strany. V podstrešnej atike je hustý veniec rozmanitých strieľní, ktoré umožňujú páliť buď priamo, pod miernym uhlom, alebo šikmo, prudko dole k základom stavby. Stavba je situovaná na strategicky najexponovanejšom bode v PNV, z ktorého je perfektný výhľad na dolinu vedúcu od Hanigovskému hradu, jednak na hlavnú cestu v údolí Torysy. Stavbe úplne chýba vstupný vestibul (ktorý u renesančných kaštieľov býva aspoň minimálny) a interiér začína rovno schodiskom). Okrem spomenutých faktov má interiér mimoriadne hodnotné a rozmanité slohové detaily (typické pre ranú i neskorú renesanciu), čo je na profánnu vidiecku stavbu východného Slovenska obdobia renesancie dosť nezvyčajné. Vezmúc do úvahy všetky tieto skutočnosti, bola táto stavba v čase svojho vzniku prirodzeným centrom feudálnej moci daného panstva, teda tým, čím predtým býval Hanigovský hrad. Pokiaľ teda v slovenskej kunsthistórii existuje termín gotický kaštieľ, potom pokojne možno za nížinné hrady označiť i niektoré renesančné kaštiele zo 16. storočia, menovite najstarší kaštieľ v Pečovskej Novej Vsi.

Kommentar eintragen

Name*:
E-mail:
Kommentar*:
Die Felder mit dem Sternchen * sind zwingend auszufüllen!